Wybory parlamentarne 2019: ułatwienia dla wyborców

Obsługa wyborców w najbliższą w sobotę, wydłużone godziny pracy urzędu i możliwość dopisania się do spisu wyborców online – to tylko niektóre udogodnienia, z których mogą skorzystać osoby głosujące na terenie Poznania.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października. Dla wielu osób to ostatni dzwonek, żeby załatwić wszystkie niezbędne formalności umożliwiające głosowanie w Poznaniu.

Dopisz się do spisu wyborców

Osoby niezameldowane w Poznaniu, a chcące tu głosować, mogą to zrobić dopisując się do spisu wyborców. Wnioski można składać osobiście w siedzibach Urzędu Miasta Poznania, a także elektronicznie i pocztą tradycyjną do 8 października.

– Bardzo nam zależy, żeby każdy, kto chce głosować w Poznaniu miał taką możliwość – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W tygodniu nie wszyscy mają czas na załatwianie formalności, dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w sobotę, 5 października uruchomiony zostanie dodatkowy dyżur obsługi wyborców przy ul. Libelta 16/20. Urzędnicy będą przyjmowali interesantów w godz. 9:00 – 13:00.

Sprawy wyborcze można załatwić także w dni powszednie. W poniedziałek, 7 października siedziby urzędu przy ul. Libelta 16/20, Gronowej 22a i 28 czerwca 1956 r. nr 404 będą obsługiwały wyborców w godz. 7:30 – 17:00. Z kolei we wtorek, 8 października punkty na Winogradach i Dębcu pracować będą od 7:30 do 15:30, a urząd przy ul. Libelta w wydłużonych godzinach – 7:30 – 17:00.

Zarezerwuj wizytę w urzędzie

Innym ułatwieniem jest możliwość umówienia wizyty w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, bez czekania w kolejce.

– Osoby zapisane obsługujemy w siedzibach urzędu przy ul. Gronowej 22A i 28 czerwca 1956 r. 404. Na wizytę można umówić się online pod adresem: www.um.poznan.pl/mim/rezerwacje lub telefonicznie za pośrednictwem miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44 – podkreśla Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania.

Załatw sprawę online

Wniosek można złożyć także bez wychodzenia z domu. To dzięki usłudze dopisania się do spisu wyborców online. Żeby z niej skorzystać nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów, potrzebny jest wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP.

Wnioski elektroniczne i tradycyjne dostępne są na stronach poznańskiego Biuletynu Informacji Publicznej. Dopisanie do spisu jest jednorazowe – obowiązuje podczas najbliższych wyborów.

WNIOSEK ON-LINE >>

Uzyskaj zaświadczenie o prawie do głosowania

Mieszkańcy, którzy będą przebywać poza Poznaniem w dniu wyborów, a mimo to chcieliby  wziąć udział w głosowaniu, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument pozwala oddać głos w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Aby go otrzymać trzeba złożyć wniosek na piśmie (do pobrania na stronach poznańskiego BIP) do piątku, 11 października.

Zdeklaruj się i zagłosuj – ułatwienia dla studentów

Studenci, tak jak wszyscy wyborcy, mają możliwość dopisania się do spisu, a także pobrania u siebie w gminie zaświadczenia o prawie do głosowania. W Poznaniu część studentów może skorzystać z trzeciej możliwości – głosowania w odrębnym obwodzie.

Studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zamieszkujący w akademikach: Jowita, Hanka, Zbyszko i Jagienka, Babilon oraz w Domu Akademickim przy ul. Nieszawskiej 3, będą mieli możliwość oddania głosuw lokalu wyborczym zlokalizowany przy ul. Piątkowskiej 80 (DS. Zbyszko).

Studenci Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego zamieszkujący w akademikach Eskulap, Karolek, Aspirynka, Medyk, Wawrzynek, Hipokrates będą mieli możliwość oddania głosu w lokalu wyborczym zlokalizowanym przy ul.Przybyszewskiego 39 (DS. Eskulap).

– Aby móc zagłosować w obwodzie odrębnym studenci w swoich akademikach muszą zadeklarować, że 13 października będą przebywać w domu studenckim. Umieszczeni wówczas zostaną w spisach wyborców i nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań – zaznacza Stanisław Tamm.

Pozostali studenci nie będący mieszkańcami Poznania głosują na zasadach ogólnych, czyli dopisują się do spisu do 8 października lub uzyskują w swojej gminie zaświadczenie o prawie do głosowania.

Sprawdź, gdzie głosować

Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 258 lokali wyborczych. Osoby, które nie są pewne, do jakiej komisji się zgłosić, mogą to sprawdzić korzystając z cyfrowego planu miasta. Wystarczy wpisać nazwę ulicy i numer domu w pole “szukaj” w prawym górnym rogu ekranu. Po kliknięciu lupy, na planie pojawi się wizytówka punktu adresowego. Wśród informacji znajdują się m.in. odnośnik z numerem obwodu wyborczego i lokalizacją komisji właściwej dla danego adresu. Następnie wystarczy kliknąć przycisk “lokal wyborczy”. Na mapie pokaże się adres siedziby komisji wyborczej oraz informacja, czy budynek jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tych w mieście będzie działać 132.

Kolejnym sposobem uzyskania informacji o miejscu głosowania jest wysłanie SMS-a ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata za połączenie naliczana jest według cennika operatora nadawcy). Wysłanie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi.

Sprawdź, czy możesz głosować

Osoby, które w ostatnich wyborach oddały głos, ale nie są pewne, czy dopisywały się do rejestru wyborców czy do spisu, mogą to sprawdzić na stronie urzędu miasta: www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/. Do elektronicznego formularza wystarczy wprowadzić swój nr PESEL. Jeżeli wyborca figuruje w rejestrze, system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej trzeba się zgłosić 13 października i poda jej adres. Ponadto w Poznaniu działa miejska infolinia Poznań Kontakt 61 646 33 44, która udziela m.in. informacji dla wyborców.

Do 1.10.2019 r. do spisu wyborców dopisało się 6450 osób, a 1210 osób wpisano do rejestru wyborców. Wpłynęło 210 wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, 44 wnioski o głosowanie korespondencyjne (termin ich składania upłynął 30 września), a także wydano 1850 zaświadczeń o prawie do głosowania. W tej chwili uprawnionych do głosowania w Poznaniu jest blisko 400 tys. osób. Liczba ta ulegnie jednak zwiększeniu, gdyż wciąż przyjmowane są wnioski o wpisanie do spisu wyborców.

W ramach zachęcenia mieszkańców do udziału w wyborach do Sejmu i Senatu Urząd Miasta Poznania prowadzi kampanię promocyjną. To plakaty rozmieszczone w kilkunastu citylightach w przestrzeni miasta (m.in. na Franowie, Grunwaldzie, Junikowie oraz Dworcu Zachodnim). A także działania w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) oraz spot emitowany na ekranach w komunikacji miejskiej.

Więcej praktycznych informacji o jesiennych wyborach można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/parlament2019/.

 

http://www.poznan.pl/mim/info/news/wybory-parlamentarne-2019-ulatwienia-dla-wyborcow,138120.html