Jeśli ktoś ma wątpliwości czy będzie mógł oddać głos Poznaniu, może to łatwo sprawdzić dzięki usłudze „Czy mogę głosować” na stronie miasta. Ponadto, do 23 czerwca można internetowo lub osobiście w urzędzie dopisać się do spisu wyborców.
Do piątku, 19 czerwca do urzędu wpłynęło 17.500 wniosków o dopisanie do spisu wyborców. Osoby, które chcą się upewnić, że ich wniosek został skutecznie złożony, sprawdzą to pod adresem https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/
Wystarczy wprowadzić numer PESEL do elektronicznego formularza. Jeśli wyborca może głosować w Poznaniu, system od razu podpowie, do jakiej komisji musi się zgłosić w dniu wyborów i poda adres lokalu wyborczego.
Informację o miejscu głosowania można uzyskać również wysyłając SMS ze swoim numerem PESEL pod numer 4320 (opłata za połączenie naliczana jest według cennika operatora nadawcy).
W razie wątpliwości lub w celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z Poznan* Kontakt pod numerem 61 646 33 44.
Jak dopisać się do spisu wyborców?
Aby dopisać się do spisu online nie trzeba żadnych dodatkowych dokumentów. Wystarczy wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP lub dostęp do bankowości elektronicznej. Link do internetowego formularza – Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
Wnioski można też składać stacjonarnie. W tym celu trzeba odwiedzić jedną z trzech lokalizacji, w których realizowane są sprawy wyborcze. Są to:
- siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10.
– Zachęcamy do odwiedzenia PCŚ. Można tu złożyć wniosek bezpośrednio w okienku, bez uprzedniego umówienia się. Wszystko odbywa się bardzo sprawnie i bez kolejek, a wyborca jest od razu dopisywany do spisu – podkreśla dyrektor Pelczarski.
- Urząd Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. Uwaga: W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
- Urząd Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20. Uwaga: Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku. Nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce. Aby jednak załatwić w tej lokalizacji pozostałe sprawy wyborcze, jak np. uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania, należy wcześniej umówić się na wizytę. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt.
Do spisu można dopisać się także przez pełnomocnika. Wyborca podpisuje wniosek, a osoba trzecia może wrzucić dokument do skrzynki podawczej w urzędzie przy ul. Libelta 16/20.
Co w przypadku, gdy odbędzie się II tura? Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie – dopisanie do spisu skutkuje na obie tury, natomiast ci, którzy tego nie zrobili będą mieli taką możliwość do 7 lipca.
Przypomnijmy, wyborcy, którzy dopisali się do spisu przed majowymi wyborami i chcą głosować w czerwcu, muszą złożyć wniosek ponownie.
Jeśli ktoś ma wątpliwości czy może oddać głos w stolicy Wielkopolski, może to sprawdzić na stronie urzędu miasta: https://www.um.poznan.pl/mim/czymogeglosowac/.
Wystarczy wprowadzić nr PESEL do elektronicznego formularza. Jeśli wyborca może głosować w Poznaniu, system od razu podpowie do jakiej komisji wyborczej musi się zgłosić w dniu wyborów i poda jej adres.
https://www.poznan.pl/mim/info/news/wybory-2020-czy-moge-glosowac,149000.html