Program pilotażowy zbiórki bioodpadów na Świerczewie

Rusza pilotażowy program selektywnej zbiórki odpadów BIO na kilku osiedlach w Poznaniu, w tym na Świerczewie.

Od kilku lat obowiązują w Polsce nowe zasady segregowania odpadów, zgodnie z którymi osobno zbieramy makulaturę, plastiki, szkło i odpady zielone, a wszystkie pozostałe odpady wyrzucane są do jednego pojemnika. Do tej pory trafiały tam również odpady kuchenne, przez co marnował się ukryty w nich ogromny potencjał. Mając to na uwadze, a także fakt, że Unia Europejska wymaga od państw członkowskich prowadzenia odrębnej zbiórki bioodpadów, Związek Międzygminny ?Gospodarka odpadami Aglomeracji Poznańskiej? wraz z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu postanowili dać mieszkańcom możliwość selektywnej ich zbiórki. Dlatego już w II kwartale br. w kilku rejonach Poznania zostanie wprowadzony pilotażowy system zbiórki odpadów biodegradowalnych, obejmujący tylko zabudowę jednorodzinną.

Należy podkreślić, iż wprowadzenie pilotażowej zbiórki bioodpadów nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla osób w niej uczestniczących. Mieszkańcom, którzy zadeklarowali chęć segregowania odpadów, zostaną nieodpłatnie, na czas trwania programu pilotażowego (do końca listopada 2017 r), dostarczone 240-litrowe pojemniki na bioodpady. Pojemniki te wyposażone są w specjalne, podwójne dno ? przystosowane do zbiórki tego typu odpadów. Ponadto posiadają system wentylacji, co zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Rozmiar tego pojemnika pozwoli na zbieranie w nim zarówno odpadów zielonych (dotychczas zbieranych w workach), jak i odpadów kuchennych (resztki żywności, obierki i skórki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce i warzywa, skorupki jaj, niewykorzystane wyroby piekarskie, fusy po kawie i herbacie). Ważne, by do takich pojemników nie trafiały resztki mięsa, kości i odchodów zwierząt, ziemia, kamienie i popiół. Warto dodać, że nadwyżkę bioodpadów będzie można wrzucić do worka, który następnie trzeba będzie wystawić obok pojemnika w dniu odbioru odpadów.

Co się z nimi stanie? Zebrane bioodpady będą trafiały do otwartej niedawno w Poznaniu nowoczesnej instalacji do zagospodarowywania odpadów biodegradowalnych. W procesie ich przetwarzania powstaną energia elektryczna i cieplna oraz kompost, czyli pełnowartościowy nawóz, który może być wykorzystany w naszych ogrodach. Osoby, które wezmą udział w programie pilotażowym, będą miały możliwość bezpłatnego odbioru tego właśnie kompostu do wykorzystania na własne potrzeby (20 litrów). Wystarczy podjechać do jednego z trzech Gratowisk, by odebrać worek wartościowego nawozu, który wzbogaci wyjałowioną glebę.

Pilotażowa zbiórka bioodpadów potrwa do listopada br. Natomiast już od stycznia 2018 r. ? zgodnie z uchwałą ZM GOAP ? w regionie II, w tym w całym Poznaniu, wystartuje zbiórka odpadów BIO, a mieszkańcy będą musieli zapewnić sobie takie pojemniki. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali udział w programie pilotażowym, będą mogli wykorzystywany przez siebie pojemnik odkupić. Pozostali mieszkańcy, jeśli wyrażą chęć, będą mogli zakupić pojemnik pochodzący z pilotażowego programu, oczywiście, jeśli ZZO Poznań będzie dysponowało takimi pojemnikami.

Równolegle przeprowadzona będzie szeroka kampania edukacyjna w tych sektorach Poznania, które są objęte pilotażem. W ramach kampanii stworzona została strona internetowa www.bioodpady.biokompostownia.pl  oraz film promujący https://www.youtube.com/watch?v=NIdhmRQ9KtY

 

http://www.odpady.poznan.pl

Dodaj komentarz