Rad osiedli ma być mniej: w 2011 r. wspólne wybory

Rady osiedli powinny mieć więcej kompetencji i pieniędzy, możliwość decydowania o inwestycjach realizowanych na ich terenie. Jednym słowem stać się rzeczywistym partnerem władz miasta w zarządzaniu Poznaniem.

W tym właśnie kierunku zmierza reforma samorządów osiedlowych, której projekt przygotowuje doraźna komisja powołana przez Radę Miasta Poznania. Jej członkowie spotkali się z mieszkańcami, przedstawicielami magistratu, a także odwiedzili Łódź oraz Kraków, by przyjrzeć się tamtejszym rozwiązaniom. Dzięki temu udało się m.in. zdefiniować problemy.

– Nie jest zachowana równowaga między zadaniami a realnymi możliwościami rad – twierdzi Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji. – System finansowania oparty na pogłównym jest niesprawiedliwy.

Mniej liczebne osiedla peryferyjne, zajmujące dużą powierzchnię nie są w stanie sprostać inwestycjom. – Budżet Strzeszyna to 40 tysięcy złotych – mówi Wiśniewski. – Jak za takie pieniądze zrobić chodnik czy drogę? A skąd fundusze na sport, rekreację, kulturę? Ponadto działacze osiedlowi zmuszeni są do prowadzenia rozbudowanej dokumentacji. Nie mają na to czasu, a w wielu przypadkach nie potrafią tego robić. Dlatego dokumenty często są źle przygotowane, zawierają błędy formalne. Miasto nie zasięga opinii rad na temat inwestycji – dodaje.

Pieniądze, jakie przypadałyby osiedlom, przydzielane byłyby według algorytmów, uwzględniających liczbę mieszkańców, powierzchni oraz potrzeb inwestycyjnych.

Każde osiedle dostałoby oddelegowanego z magistratu pracownika, który zająłby się sprawami administracyjnymi. Nie uda się jednak tego zrealizować, gdy całe miasto nie zostanie objęte radami, a ich samych nie będzie mniej. Obecnie funkcjonuje 68 jednostek. Optymalnie powinno ich być do 40.

– Nie chcemy likwidować osiedli, ale je konsolidować – zapewnia Wiśniewski. – Każdy miałby czas na zastanowienie się, do którego z sąsiadów się przyłączyć. Po połączeniu małe osiedla mogłyby działać na zasadzie autonomii.

Ma być też wspólny dla wszystkich jednostek termin wyborów. Pierwsze miałyby odbyć się wiosną 2011 roku.

Polska The Times – Głos Wielkopolski>>

Dodaj komentarz