W dniu dzisiejszym Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę „w sprawie połączenia osiedla Powstań Śląskich i osiedla Poznań – Świerczewo w jedno osiedle o nazwie Świerczewo w ramach reformy funkcjonalnej jednostek pomocniczych w Poznaniu”.
Oznacza to, że z dniem wejścia uchwały, czyli 1 stycznia 2011 roku, powstaje nowe osiedle o nazwie Świerczewo, które swoim obszarem będzie obejmowało rejon dwóch poprzednich Osiedli. Tego też dnia tracą moc uchwały w sprawie powołania osiedli Powstań Śląskich i Poznań – Świerczewo z 1993 roku oraz w sprawie uchwalenia statutów Osiedla Powstań Śląskich i Poznań – Świerczewo.
Jednocześnie, tego samego dnia ulegają rozwiązaniu rady osiedli Powstań Śląskich oraz Poznań-Świerczewo. Wybory do Rady Osiedla nowoutworzonego Świerczewa odbędą się 20 marca 2011 roku.
Podjęta uchwała jest częścią szerszej reformy osiedli w Poznaniu. Otrzymają one większe kompetencje, ich budżety będą naliczane według nowych zasad (sama ich wysokość będzie wyższa niż obecne), jednak liczba osiedli w mieście spadnie z 69 obecnych do 40. Nowe osiedle Świerczewo będzie graniczyło na północy z os. Fabinowo-Kotowo, na północy – os. Górczyn (obecne Górczyn i Górczynek), a na zachodzie – z os. Zielony Dębiec (obecne os. Dębiec i Dębina).
W załączeniu mapka obszaru nowego osiedla Świerczewo. W czasie dyskusji na sesjach Rady Miasta we wtorek oraz w dniu dzisiejszym, kilkukrotnie (zarówno przez poszczególnych radnych, jak i mieszkańców) była podnoszona kwestia granicy pomiędzy osiedlem Świerczewo i Górczyn, która przebiega ulicami, a nie naturalnymi przeszkodami. Stanowi to wiele problemów, jak np. podział ulicy Głazowej czy Przełęcz pomiędzy dwa osiedla. Informujemy, że „decyzje w zmiany granic osiedli podejmuje Rada Miasta na wniosek mieszkańców albo organów uchwałodawczych osiedli, których te decyzje dotyczą.” (zgodnie ze Statutem Miasta Poznania).