W związku z zapytaniami o obowiązek odśnieżania pasa drogowego, informujemy że obowiązek taki spoczywa na:
- na właścicielu posesji – w przypadku chodnika położonego bezpośrednio przy nieruchomości,
- zarządcy drogi (zarządcą dróg na terenie Świerczewa, które są drogami powiatowymi i gminnymi, jest Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu) – w przypadku samej jezdni oraz chodniku oddzielonym od jezdni pasem zieleni.
W związku z powyższym, prosimy wszystkich mieszkańców o odśnieżanie chodników, a w przypadku dużej śliskości – posypanie piaskiem, który można bezpłatnie pobrać w wymienionych lokalizacjach.
Zwracamy jednocześnie uwagę, że samo posypanie chodnika solą wcale nie poprawia sytuacji, a jedyne powoduje, że na chodniku powstaje błoto. Soli powinno używać się jedynie w przypadku występowania marznącego deszczu w mieszance piasku i soli (zalecane proporcje to 90% piasku i 10% soli).
Wyciąg przepisów:
1. Uchwała nr LVIII/780/V/2009 Rady Miasta Poznania z dnia 7 lipca 2009 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Poznania:
Rozdział II – Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości
§ 3 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku na częściach nieruchomości udostępnionych do użytku publicznego, przez:
1) uprzątanie błota, śniegu, lodu, chwastów i innych zanieczyszczeń z chodników (właścicieli nieruchomości dotyczą chodniki przylegające bezpośrednio do ich nieruchomości), podwórzy, przejść, bram, przystanków komunikacyjnych, dróg publicznych i przejść dla pieszych, itp.; nie dotyczy chodników, na których pobierane są opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych oraz chodników na których zorganizowane są przystanki komunikacyjne;
2) gromadzenie na skraju chodnika od strony jezdni błota, śniegu i lodu uprzątniętego z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji w sposób niezagrażający istniejącej zieleni;
3) gromadzenie błota, śniegu i lodu uprzątniętego z przystanków komunikacyjnych
oraz dróg publicznych przy krawędzi jezdni poza terenem przystanku komunikacyjnego, w sposób nieutrudniający zatrzymywanie się pojazdów, wysiadanie i wsiadanie pasażerów;
4) usunięcie sopli lodowych i nawisów śniegu z dachów i gzymsów budynku niezwłocznie po ich pojawieniu się;
2. Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
Rozdział 2, Art. 20.
Do zarządcy drogi należy w szczególności:
4) utrzymanie nawierzchni drogi ( z Rozdziału 1 Art. 4: utrzymanie drogi – wykonywanie robót konserwacyjnych, porządkowych i innych mierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu, w tym także odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej)