Zapisy chroniące Fort IX w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W związku z pojawiającymi się protestami wobec zapisów projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Fort IX”, pragniemy na naszej stronie przytoczyć jego szczegółowe zapisy.

Projekt planu jest dostępny na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz pisaliśmy o nim na naszej stronie w artykule. Zgodnie z projektem planu, teren samego fortu jest oznaczony jako „UF” (usługi forteczne), a otoczenie – jako „ZP” (zieleń parkowa).

fort_mpzp

PRZEZNACZENIE FORTU

W części tekstowej do uchwały można przeczytać, że dla terenu UF ustala się” dopuszczenie wykorzystania budowli Fortu IX, z zastrzeżeniem pkt 3 i 4, § 5 pkt 1 oraz § 6 pkt 1, poprzez lokalizację wyłącznie usług:
a) kultury, w tym galerii artystycznych z pracowniami,
b) oświaty lub nauki,
c) sportu i rekreacji,
d) muzealnictwa,
e) administracji publicznej, w tym funkcji służącej magazynowaniu i archiwizowaniu dokumentów,
f) gastronomii, w tym w powiązaniu z funkcją służącą magazynowaniu i przechowywaniu żywności;”

Punkt 3 i 4 mówią o uwzględnieniu w zagospodarowaniu terenu, wyznaczonej na rysunku planu, strefy zimowiska dla nietoperzy oraz zakazie lokalizacji usług w strefie zimowiska dla nietoperzy, wyznaczonej na rysunku planu, par. 5 pkt 1 o ochronie oznaczonego na rysunku planu, fragmentu obszaru Natura 2000 ?Fortyfikacje w Poznaniu? PLH 300005, a 6 pkt 1 o ochronie zabytkowego Fortu IX (wpisanego do rejestru zabytków decyzją nr A 245) oraz zabytkowych schronów (wpisanych do rejestru zabytków decyzją nr A 245).

Zgodnie z powyższym, nie ma możliwości ulokowania w forcie funkcji rozrywkowych, takich jak dyskoteka. Ponadto, fort jest własnością Miasta oraz jest wpisany do rejestru zabytków (znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków), a znaczna część jest obszarem ochrony przyrody Natura 2000.

LOKALIZACJA „PARKINGU W ZIELENI”

Zgodnie z projektem planu, od ul. Głazowej wyznaczono teren „parkingu w zieleni”. Zgodnie z przywołaną w uchwale definicją „parkingu w zieleni ? należy przez to rozumieć parking naziemny dla samochodów osobowych i rowerów, na którym każde 5 stanowisk postojowych dla samochodów przedzielone jest zielenią wysoką;”

Parking przewiduje lokalizację od 40 do 70 miejsc postojowych.

Zgodnie z zapisami planu, „W zakresie zasad ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego ustala się:
2) ochronę istniejących drzew:
a) na terenach UF i ZP, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania starodrzewu, z dopuszczeniem usuwania w przypadku:

  • wystąpienia kolizji z istniejącą bądź planowaną infrastrukturą techniczną,
  • wystąpienia kolizji z planowanym urządzeniem terenu, z jednoczesnym wymogiem przesadzenia lub wprowadzenia nowych nasadzeń,
  • drzew zagrażających zabytkowym elementom kubaturowym Fortu IX oraz zabytkowym schronom,

Powyższe zapisy wymagają przesadzenia drzew lub wprowadzenie nowych nasadzeń w przypadku budowy parkingu.

Rada Osiedla Świerczewo złożyła wniosek o obniżenie minimalnej liczby miejsc postojowych z 40 do 10 miejsc. Nie jest jednak prawdą, jakoby do wycinki było przeznaczone aż 3000 m2 drzewostanu – nawet realizacja maksymalnej liczby miejsc parkingowych, czyli 70, zajęłaby powierzchnię 805 m2. Miejsca parkingowe mają służyć powyżej przytoczonym usługom w forcie, a ich niewybudowanie skutkowałoby parkowaniem pojazdów na ulicy Głazowej i Skalnej pod domami mieszkańców.

PROJEKT PARKU DOOKOŁA FORTU IX

Zwycięski w Poznańskim Budżecie Obywatelskim projekt parku dookoła Fortu IX nie ma związku z wyłożonym projektem miejscowego planu. Zakłada on jedynie budowę żwirowych alejek dookoła fortu wraz z dojściami do sąsiednich ulic oraz montażem ławek i koszy na śmieci, wybieg dla psów od południowej strony oraz montaż tablicy informacyjnej o samym forcie. Nie zakłada budowy parkingu.

 

Radzie Osiedla Świerczewo bardzo zależy na zachowaniu zieleni dookoła fortu oraz takiej rewitalizacji fortu, który nie będzie negatywnie wpływał na okolicznych mieszkańców. Zaprezentowany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną projekt miejscowego planu w ocenie Rady Osiedla Świerczewo dobrze chroni cały teren i nie ma zagrożenia dla zlokalizowania w forcie niepożądanych usług jak np. dyskoteki.

 

Dodaj komentarz