Pasażerowie MPK mogą korzystać z dostępu do Internetu już w ponad 400 pojazdach, montaże i testy ostatecznie zostały już zakończone. Dla wszystkich Internet jest dostępny przez 15 minut bez żadnych opłat każdego dnia. Dla ponad 100 tys. Abonentów Internetu INEA dostęp do hotspotów jest bezpłatny non-stop. To pierwsza sieć mobilna wdrożona w tak dużej skali w transporcie miejskim w Polsce.
INEA udostępniła Internet we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w Poznaniu, w których jest obecnie taka możliwość techniczna i formalna – jest to 300 autobusów i 125 tramwajów. Dzięki temu, łącznie ze swoją stacjonarną siecią hotspotów, INEA oferuje mieszkańcom Poznania już ok. 500 hotspotów w stolicy Wielkopolski. Jeszcze przed umieszczeniem na pojazdach MPK w części informacji pasażerskiej znaku INEA hotspot operator odnotowuje do nich ok. 1000 logowań na dobę.
– Chcemy korzystać z Internetu nie tylko w domu czy w pracy, ale wszędzie tam, gdzie spędzamy nasz czas. Nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, ale też nie musimy tego robić. Odpowiedzią na rosnące potrzeby konsumpcji Internetu jest szeroki dostęp do mobilnej sieci hotspotów INEA, będący uzupełnieniem naszej obecnej oferty internetowej. Dziękujemy, iż INEA mogła zrealizować wspólnie z MPK ten wyjątkowy i innowacyjny w skali kraju projekt, który będzie służył wszystkim Poznaniakom ? mówi Prezes Janusz Kosiński, INEA S.A.
– Bez wahania zdecydowaliśmy się na ten projekt odpowiadając na potrzeby naszych pasażerów – mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań – Rolę Internetu i social media trudno dziś przecenić. W ubiegłym roku na naszej stronie internetowej mieliśmy 47 mln odsłon i 2,3 mln unikalnych użytkowników. Nasz profil na Facebooku ma ponad 13 tysięcy fanów. Internet to niezwykle ważny kanał komunikacji i to komunikacji interaktywnej, a zależy nam na tym, by z informacją pasażerską dotrzeć jak najszybciej do najszerszego grona klientów. Dzięki Internetowi możemy ich powiadomić o zmianach w układzie komunikacyjnym, o objazdach i utrudnieniach, możemy wskazać im alternatywne połączenia i doradzić najkorzystniejsze drogi dojazdu. Dobra i szybka informacja pasażerska to ważna podstawa sprawnej komunikacji.
Pasażer komunikacji miejskiej, korzystając z Internetu za pośrednictwem hotspotu, może przeglądać strony www lub np. wysyłać emaile podczas podróży ze swojego smartfonu czy tabletu. Hotspoty są zasilane technologią mobilną, a dostęp do Internetu jest rozsyłany po wifi. Urządzenia umieszczone w pojazdach są niewidoczne dla pasażerów. INEA zarządza specjalną platformą, która zapewnia monitoring i zdalne sterowanie wykorzystywanymi urządzeniami. Utrzymaniem sieci zajmują się dedykowani w INEA inżynierowie. Testy rozwiązania prowadzone były od października 2012 roku INEA w 10 autobusach MPK.
– Uruchomiliśmy mobilne hotspoty we wszystkich tych tramwajach i autobusach, w których była możliwość techniczna i formalna zainstalowania urządzeń niezbędnych do świadczenia usługi Internet. W kolejnym etapie naszych działań chcemy sukcesywnie oddawać pozostałe hotspoty. Znajdą się one jeszcze w modelach prototypowych, pojazdach objętych gwarancją, jak np. w tramwajach Solaris Tramino, w których instalacja hotspotów wymaga dodatkowych ustaleń oraz w pojazdach Siemens Combino i Modertrans Moderus Beta, w których instalacja wymaga nadzoru inżynierskiego ze strony serwisu producenta – mówi Michał Korzeniewski, Dyrektor ds. Rozwoju INEA.
Dla ponad 100 tys. Abonentów Internetu operatora surfowanie jest bezpłatne non-stop, dla pozostałych – mobilne hotspoty będą bezpłatne przez 15 minut. W Poznaniu model świadczenia usługi zostanie zweryfikowany wraz z końcem roku, po podsumowaniu pierwszych miesięcy wykorzystania usługi. Każdy pojazd, który ma dostęp do Internetu zostanie oznaczony znakiem INEA hotspot do końca września br.
www.mpk.poznan.pl/aktualnosci/2380-podaj-dalej-mozna-surfowac-w-komunikacji-miejskiej-w-poznaniu