Po spotkaniu z Prezydentem Poznania

5 kwietnia z inicjatywy Rady Osiedla Świerczewo odbyło się spotkanie mieszkańców naszego Osiedla z Prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym. Udział brali także przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Straży Miejskiej i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Całość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 79 przy ul. Jarzębowej i trwała kilka godzin.

Spotkanie z Radą Osiedla

Na początku o godzinie 15:00 było spotkanie zamknięte z Radą Osiedla. W formie prezentacji (dostępnej pod adresem http://prezi.com/swierczewo >>) przedstawiliśmy zaplanowaną wcześniej tematykę – największe naszym zdaniem problemy dzielnicy oraz w pracy samorządu pomocniczego. Obejmowała ona:

Brak kanalizacji deszczowej oraz przebudowa Górczynki
Jak wiadomo, zdecydowana większość ulic naszego osiedla nie posiada właściwego odwodnienia. Zaprojektowana w latach 90. ubiegłego wieku kanalizacja nie jest realizowana. Dodatkowym problemem jest mała przepustowość Górczynki, która po ulewnych opadach zalewa ul. Brzozową, Bohaterów Westerplatte i Opolską. Do końca roku powstanie projekt jej przebudowy (poszerzenia), ale w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta nie ma zaplanowanych środków na realizację projektu. Prezydent niestety nie pozostawił złudzeń co do budowy samej kanalizacji deszczowej – Miasto na razie nie ma na nią pieniędzy. Co do Górczynki, należy ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z puli środków na retencję wód. W najbliższym czasie udamy się do Zarządu Dróg Miejskich, aby omówić szczegóły wystąpienia z wnioskiem na te zadanie.

Zagospodarowanie Glinianek
Rada Osiedla od dłuższego czasu stara się, aby teren Szacht (który jest własnością Miasta Poznania) został przypisany Zarządowi Zieleni Miejskiej lub Zakładowi Lasów Poznańskich do bieżącego utrzymywania. Obecnie Wydział Gospodarki Nieruchomościami (który zarządza terenami Miasta) nie ma środków na jakiekolwiek działania na tym terenie. Rada Osiedla przymierza się do zagospodarowania tego obszaru poprzez budowę alejek oraz montaż ławek i śmietników, ale brak zarządcy nam to znacznie utrudnia. Prezydent obiecał przyjrzenie się sprawie i poruszenie jej na zebraniu wiceprezydentów, stwierdzając, że teren taki faktycznie powinien być przekazany do np. Zarządu Zieleni Miejskiej. Jednocześnie wyraził opinię, że należałoby wprowadzić funkcje usługowe, które przynosiłyby dochód. Rada Osiedla nie zgodziła się z tym poglądem i zwróciliśmy uwagę, że naszym zdaniem powinien być to teren o funkcji parkowo-rekreacyjnej. Temat będziemy dalej kontynuowali i pilnowali, aby znalazł pozytywny finał.

Budowa tunelu w ul. Czechosłowackiej oraz przebudowa pętli autobusowej na ul. Opolskiej
Zgodnie z planami, pod koniec roku ruszy budowa tunelu na ul. Czechosłowackiej wraz z całym nowym układem drogowym. Niestety, Miasto nie zamierza przebudować pętli autobusowej przy ul. Opolskiej. Rada Osiedla przedstawiła koncepcje wariantowe, jak można by obecną pętlę rozbudować. Prezydent powiedział, że w obecnej sytuacji finansowej nie ma szans na zwiększenie zakresu prac. Przedstawiciele Zarząd Transportu Miejskiego poinformowali, że była rozważana koncepcja przeniesienia pętli autobusowej na drugą stronę torów kolejowych, wewnątrz pętli tramwajowej. Ze względu na brak środków oraz przejazd kolejowy (co mogłoby generować opóźnienia na liniach autobusowych) odstąpiono od tego. Zwróciliśmy tez uwagę na brak działań na pozostałych fragmentach ulicy Czechosłowackiej, między Leszczyńską a Górecką oraz Łozową i Dolną Wildą, gdzie będzie brakowało kontynuacji dróg rowerowych, a w niektórych miejscach nawet nie ma chodników. Miasto nie planuje przebudowy dalszych fragmentów ulicy.

Zapisanie przesmyków w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
Rada Osiedla przedstawiła plany Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, której projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zakładają likwidację „przesmyków” – wąskich przejść pomiędzy ulicami. Znacznie skracają one drogę pieszym i rowerzystom w dotarciu do celu – sklepu, przystanku autobusowego, sąsiada, placu zabaw czy kościoła. W sondzie na temat likwidacji przejść uruchomionej na stronie internetowej Osiedla wypowiedziało się już prawie 400 osób, z czego aż 87% jest przeciwnych ich zamykaniu. Rada Osiedla także jest temu przeciwna. Miejska Pracownia Urbanistyczna tłumaczyła, że projekt likwidacji przesmyków powstał z doświadczenia przy tworzenia planów m. in. dla Osiedla Bajkowego, gdzie mieszkańcy go poparli. Prezydent powiedział, że Rada Osiedla powinna przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami na ten temat, a Miejska Pracownia Urbanistyczna dostosować do ich wyników. MPU zadeklarowało współpracę w tym temacie. Przeprowadzimy więc w najbliższym czasie konsultacje – przesmyki często uczęszczane i spełniające ważną rolę z góry wyłączymy z opiniowania, pozostając na stanowisku, że powinny one zostać zachowane. Natomiast losy przesmyków, które są bardzo rzadko uczęszczane i zarośnięte, będą zależały od okolicznych mieszkańców.

Przeznaczenie środków celowych z remontów dróg na inwestycje
Zgodnie ze statutami Osiedli, posiadamy środki celowe m. in. na „prace remontowe miejskich chodników oraz dróg wewnętrznych (utwardzonych i nieutwardzonych) i gminnych”. W naszej opinii powinna być możliwość przeznaczania takich środków także na inwestycje – pozwoliłoby to na przykład na zmodernizowanie istniejących chodników, a obecnie zgodnie z prawem i decyzjami ZDMu nie jest to możliwe. Chociaż od tego roku dysponujemy kwotą 190 tys. zł na remonty dróg i chodników, nie możemy jej wydać np. na budowę chodnika na ul. Kołłątaja czy utwardzenie mniejszych ulic. Prezydent był zdziwiony takimi zapisami i obiecał ich korektę. W najbliższym czasie udamy się na spotkanie do Zarządu Dróg Miejskich, aby omówić ten temat.

Spotkanie z mieszkańcami oraz rozmowy indywidualne

O godzinie 16 rozpoczęło się spotkanie otwarte z mieszkańcami. Bardzo ucieszyła nas spora frekwencja – przyszło kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy poruszali podobną tematykę, którą przedstawiła wcześniej Rada Osiedla – tunel na Czechosłowackiej, przesmyki czy budowa dróg lokalnych. Było też sporo pytań o nowe zasady odbioru śmieci przez gminy. Po godzinie rozpoczęły się rozmowy indywidualne z Prezydentem.

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu uda się rozwiązać część problemów, z którymi borykają się mieszkańcy Świerczewa oraz my jako członkowie Rady Osiedla.

Dodaj komentarz