(Nie)zapomniany cmentarz

W okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek odwiedzamy naszych bliskich na cmentarzach. Warto także pomyśleć o miejscach, gdzie do zmarłych już nikt nie przyjdzie. Bez wątpienia, jednym z nich jest cmentarz na Świerczewie przy ul. Samotnej.

Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Samotnej to w rzeczywistości dwa powstałe niezależnie od siebie przedwojenne cmentarze parafialne.

Jako pierwszy powstał około 1925 roku dla mieszkańców ówczesnej gminy Dębiec cmentarz parafialny Świętej Trójcy. W roku 1931 po drugiej stronie ulicy Samotnej został otwarty cmentarz parafii Zmartwychwstania Pańskiego.

Podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej zarządzanie cmentarzami przejął Niemiecki Urząd Cmentarny. W latach 1941-1942 w związku z likwidacją cmentarzy „farnego” oraz „świętomarcińskiego” Niemcy zezwolili na przeniesienie ekshumowanych szczątków na cmentarz przy ulicy Samotnej. Następnie cmentarz został zamknięty.

Z biegiem lat cmentarz ulegał coraz większej dewastacji. Znaczna ilość nagrobków została zniszczona. Najcenniejsze z zachowanych zostały przeniesione na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i wyeksponowane wzdłuż muru cmentarza.

Obecnie cmentarz jest zarządzany przez Parafię Zmartwychwstania Pańskiego z Wildy. Jest na nim pochowanych ok. 9 tys. osób.

Zachęcamy do odwiedzin cmentarza w najbliższych dniach, lub przynajmniej do „wirtualnych” odwiedzin:

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Cmentarz przy ul. Samotnej”]

One Comment on “(Nie)zapomniany cmentarz”

Dodaj komentarz