Staramy się o poprawę transportu publicznego na Świerczewie. Czy ulicą Kołłątaja pojedzie autobus?

Rada Osiedla Świerczewo podejmuje działania, które mają na celu poprawę transportu publicznego na Świerczewie. Na spotkaniu z zastępcą prezydenta Poznania, Maciejem Wudarskim, przedstawiliśmy kilka propozycji zmian.

Wielu mieszkańców Świerczewa skarży się na słaby dostęp do autobusów. Zgodnie z opracowaniem przygotowanym przez doktorów z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomiczej i Gospodarki Przestrzennej UAM, Radosława Bula i Jędrzeja Gadzińskiego – mają ku temu powody. Obecnie tylko w rejonie ul. Opolskiej i Jesionowej dostęp do autobusów jest na poziomie dobrym, a wzdłuż ul. Leszczyńskiej – na poziomie średnim. Przez środek Świerczewa, ul. Bohaterów Westerplatte – przebiega tylko jedna linia autobusowa nr 49, która ma bardzo niską częstotliwość kursowania (co 50 minut i tylko w dni robocze), a opóźnienia na niej dochodzą do 15 minut. Mieszkańcy okolic ul. Kołłątaja są całkowicie odcięci od autobusów – do najbliższego przystanku jest ponad 10 minut pieszo. Łącznie około 3,5 tys. mieszkańców Świerczewa nie ma dostępu do transportu publicznego lub jest on na bardzo niskim poziomie.

swierczewo_obslugakomunikacyjna

Autorzy opracowania wskazują kilka rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do poprawy dostępu do autobusów. Najwięcej korzyści przyniosłoby przystosowanie do ruchu autobusowego ul. Kołłątaja, która przebiega przez środek osiedla i skierowanie na nią linii autobusowej. Takie rozwiązanie zresztą zakłada przyjęty przez Radę Miasta Poznania „Plan Transportowy Miasta Poznania na lata 2014 – 2025”, który określa, że ul.Kołłątaja powinna zostać przystosowana do  ruchu autobusów do 2020 r.  Linia autobusowa ze Świerczewa mogłaby kursować dalej ul. Górecką i Kolejową do Dworca Zachodniego.Linia_Kollataja

Do takiej linii dostęp miałoby ponad 10 tys. osób, z czego ponad 3 tys. to osoby, które obecnie nie mają dostępu do transportu publicznego. Koszt kursowania linii, przy założonym takcie 30 minut, to ok. 1,1 mln zł rocznie.

W trakcie spotkania przedstawiono i omówiono także inne pomysły na poprawę sytuacji, m. in. zwiększenie liczby autobusów kursujących ul. Bohaterów Westerplatte czy uruchomienie na niej dodatkowego przystanku (na wysokości ul. Wielichowskiej).

Teraz propozycje przeanalizuje Zarząd Transportu Miejskiego. Rada Osiedla będzie temat kontynuowała. Jednocześnie zachęcamy mieszkańców do udziału w sondzie na naszej stronie (aby glosować, należy zalogować się na stronie swierczewo.poznan.pl/logowanie):

Czy ul. Kołłątaja powinien jeździć autobus?

  • Tak, w centralnej części Świerczewa brakuje autobusów (75%, 50 gł.)
  • Nie, obecny układ linii autobusowych jest wystarczający (21%, 14 gł.)
  • Nie mam zdania (4%, 3 gł.)

Razem głosujących: 67

Ładowanie ... Ładowanie ...