Będzie buspas na ulicy Opolskiej!

W ramach budowy tunelu w ulicy Czechosłowackiej, na ulicy Opolskiej od ul. Sosnowej do pętli autobusowej zostanie wyznaczony buspas. Chociaż Rada Osiedla Świerczewo otrzymała pół roku temu zapewnienia o jego powstaniu, okazało się, że wcale nie było go w planach….

Buspas na ulicy Opolskiej został wyznaczony w 2011 r. na wniosek Rady Osiedla Świerczewo. Zapewniał on dojazd do pętli autobusowej Dębiec prawym pasem ruchu, dzięki czemu autobus był zawsze pierwszy na światłach na skrzyżowaniu z ul. Czechosłowacką. W projekcie związanym z budową tunelu buspas nie został uwzględniony – nad ulicą Czechosłowacką ulica Opolska na długości zaledwie 20 metrów miała się zwężać do 2 pasów ruchu, w samym środku istniejącego buspasa. Rada Osiedla Świerczewo wnioskowała o zmianę i projektu i zachowanie pasa dla autobusów. Na spotkaniu w grudniu z wiceprezesem Poznańskich Inwestycji Miejskich p. Kazimierzem Skałeckim otrzymaliśmy zapewnienie, że projekt organizacji ruchu został zmieniony, a buspas – uwzględniony. Ogarnęło nas duże zdziwienie, kiedy rozpoczęto odbudowę ulicy Opolskiej o dwóch pasach ruchu, zamiast trzech. Okazało się, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd – projekt w ogóle nie przewidywał buspasa.

 

Projekt dotychczas realizowany przez Poznańskie Inwestycje Miejskie
Projekt dotychczas realizowany przez Poznańskie Inwestycje Miejskie


W wyniku szybkich działań prace zostały wstrzymane. Przez 2 tygodnie były prowadzone analizy, czy na tym etapie prac wykonanie buspasa będzie możliwe. W środę otrzymaliśmy zapewnienie od zastępcy Prezydenta Poznania p. Macieja Wudarskiego, że zapadła decyzja o zmianie projektu, a tym samym pas dla autobusów będzie zachowany.

Bardzo nas cieszy ta informacja. Dzięki temu autobusy linii 75, 79, 611, 614 i 701 będą mogły szybciej dojechać do pętli autobusowej, omijając kolejkę samochodów oczekujących na zamkniętym przejeździe kolejowym w ul. Opolskiej.

Propozycja Rady Osiedla Świerczewo z 2011 roku
Propozycja Rady Osiedla Świerczewo z 2011 roku